Odstínění čidla teploty

 DSC0294-2Jelikož odstínění teplotního čidla u stanice wmr200 je pouze plastová krytka, která připomíná otočený kelímek s průduchy nahoře, tak je jasné, že se musí umístit raději celé do stínu. Ale kam ho umístit do stínu, aby zase teplota nebyla ovlivněna naakumulovanou teplotou zdi? Proto jsem se rozhodl postavit si vlastní odstínění. Cíl tedy byl, aby čidlo mohlo stát v otevřeném prostoru (několik metrů od zdí a podobných překážek) a při tom nebyla teplota ovlivněna slunečním zářením. Proto jsem vytvořil dvouplášťovou budku (nevím jestli se tomu dá říkat budka, když jsou to dvě souosé trubky). Stejně dvouvrstvá je i i stříška. V budce je i ventilátor, který 24 hodin denně protahuje mezi těmito vrstvami vzduch. Tím je zabráněno, aby se vnitřní část ohřála od vnějšího stínění. Část vzduchu (ne toho ohřátého od pláště) je protahována i prostorem kolem čidla. Tím je zajištěna nepřetržitá cirkulace vzduchu v okolí čidla. A nyní pár fotek a komentářů ze stavby, podle nich to bude jasnější.


Jako vnější odstínění jsem použil ještě navíc klasické "misky". Ty jsem vyrobil z misek pod květináče, průměr 185mm. Vnitřní otvor průměr 127mm jsem řezal horkým drátem. V misce byl vyvrtán ve středu otvor, miska nasazena na kolík a už se jen plynule točilo. Poté jsem je zdrsnil, nastříkal tmelem, a pak bílou barvou.

IMG106          IMG109

Dále jsem použil dvě plastové trubky, se stěnou 1mm. Vnější je průměr 127mm a délka 250mm a vnitřní má průměr 100mm a délku 150mm. Vnitřní trubka je o 10mm vsunuta dovnitř. Pro spojení trubek jsem použil plastové šrouby M6 a vysoustružil distanční trubičky délky 13mm na tyto šrouby.

IMG110          IMG111

 Na vnitřní trubce je připevněno teplotní čidlo. Nechal jsem ho v původní krabičce a z původního odstínění jsem vyřezal i část s bajonetem. Díky tomu se dá čidlo jednoduše vyjmou vem. Horní část bajonetu jsem přidělal na plastový nosník, to černé (k danému kousku plastu znám celou historii, je to původně vzorek pro zkoušení mechanických vlastností v tahu. Materiál je Exxtral HMU 234. Tento vzorek mi zbyl ještě z mé diplomky z roku 2004. Jen tak jsem si zavzpomínal co se všechno doma neválí).

IMG112

Teď přišel nejtěžší úkol, jak jednoduše vyrobit kužel, který rozdělí nasávaný vzduchu, aby část šla kolem čidla a část v mezeře mezi trubkami. Nakonec vyhrál kelímek od pomazánkového másla, má vnější průměr 80mm, takže přesně pasoval na vnitřní trubku. Spojeno vteřinovým lepidlem. V kelímku jsem udělal otvor průměr 40mm, aby ventilátor, který má průměr 80mm nasával cca 50% vzduchu z prostoru kolem čidla a 50% z prostoru mezery mezi trubkami.

IMG115

Poté jsem opět sešrouboval obě trubky do sebe, naměřil jsem vzdálenosti mezi jednotlivými miskami a ty jsem pomocí vteřinového lepidla přilepil k vnější trubce. Jště jsem na vnitřní stranu vnější trubky přišrouboval šestku jekl, na kterém celá budka drží.

IMG118     IMG119     IMG121

Dále jsem přišrouboval na vnitřní stranu L profily s našroubovanou M4 závitovou tyčkou. To je z důvodu, aby v případě výměny ventilátoru se dala horní část rozšroubovat a rozebrat.

IMG123

Do třetí misky ze shora (celkový pohled, jinak je to nejvyšší miska co sedí na vnější trubce) jsem udělal otvor průměr 80mm pro ventilátor. Tento ventilátor se k misce přišrouboval. Daná miska se nasadila na tři závitové tyčky a tím uzavřela plastové truby ze shora a vytvořila základ pro horní tři misky.

IMG124          IMG125

Po té se nasadila druhá miska (počítáno od shora na celé sestavě) na závitové tyčky. Mezi třetí a druhou miskou jsou 10mm vysoké distanční trubky. Jelikož druhá miska je chycena jen na třech sloupkách, takže část vzduchu proudí ven mezi druhou a třetí miskou. Jelikož v druhé misce je otvor průměr 40 mm, takže zbytek vzduhu proudí mezi první a druhou miskou (první miska je opět na třech distančních sloupkách vysokých 15mm). Tím je zajištěno, že stříška je odstíněna dvěmi vzduchovými vrstvami, v nichž je protahován vzduch.

IMG127

A je tu závěr. Ze shora se našroubovaly tři matičky M4. Pak se jen protáhnul kablík od ventilátorku a budka se umístila na stanoviště. Co se týká napájení ventilátoroku, to bude v dalším článku.

IMG128          IMG131

 DSC0294-2

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat svému tátovi, který přišel se spoustou rad a i spoustu dílů a příslušenství vyrobil.